Jak pokryć dach blachodachówką? Zasady postępowania
Krycie dachu blachodachówką nie jest skomplikowane. Możesz się o tym przekonać, czytając opisy kolejnych etapów prac. Pokazujemy krok po kroku przebieg instalacji obróbek dachowych, łat i kontrłat oraz arkuszy pokrycia zasadniczego. Po lekturze artykułu nie staniesz się dekarzem, lecz zdobędziesz wiedzę, która pozwala nadzorować pracę ekipy fachowców.
Jaki dach nadaje się pod blachodachówkę?
Blachodachówka jest pokryciem o dużej uniwersalności. Nie oznacza to jednak, że można ją położyć na każdym dachu. Zagadnienie wyjaśnia ekspert z firmy Hanbud, producenta pokryć na dachy: – Blachodachówka ma niewielką wagę, nie przeciąża konstrukcji dachu. Dlatego można ją zainstalować na lekkiej więźbie. Należy pamiętać, że jest to pokrycie, które nie nadaje się na dachy płaskie: minimalny kąt nachylenia połaci powinien wynosić 14°.
Kolejność prac przy kryciu dachu blachodachówką
Układanie blachodachówki nie jest skomplikowane, lecz wymaga staranności i zachowania właściwego następstwa prac. Od tego zależy szczelność i trwałość pokrycia, które tworzy blachodachówka. Oto właściwa kolejność czynności montażowych:
- obróbki (pasy) podrynnowe – użyj wkrętów farmerskich, pamiętaj o ich równomiernym rozmieszczeniu;
- orynnowanie – miejsca pod haki wyznacz przy użyciu poziomicy, aby precyzyjnie ustawić spadek rynny (2-3 mm na 1 m) w stronę rur spustowych;
- pasy nadrynnowe;
- membrana dachowa – zacznij od koszy dachowych, a następnie pokryj całą połać (w tym po raz drugi kosze dachowe);
- kontrłaty – odległość kontrłat od osi koszy nie może być mniejsza niż 15 cm;
- łaty – zachowaj 32 cm odstępu (mierzone na zewnątrz) pomiędzy pierwszą i drugą łatą, a kolejne umieść w rozstawie co 35 cm – pierwszą łatę zamontuj o 1,5 cm wyżej od pozostałych;
- siatka okapu i pasa dorynnowego – siatkę chroniącą przed owadami i ptakami przytwierdź takerem do pierwszej łaty;
- obróbki wiatrownicy;
- rynny koszowe – pamiętaj o przyklejeniu uszczelek klinowych;
- pokrycie zasadnicze – przy obrzeżach dachu i przebiciach dachowych (np. przy kominach) przykręć każdą falę, skręć ze sobą sąsiadujące arkusze.
Po zakończeniu prac usuń z dachu ścinki materiału i opiłki. Jeżeli znajdziesz rysy na powłokach ochronnych, zabezpiecz je lakierem zaprawkowym, aby uniknąć powstawania ognisk korozji.
Najnowsze komentarze